Vai ilgtermiņa auto noma privātpersonām ir izdevīga?

Vairumam Latvijas iedzīvotāju “auto noma” saistās ar īres auto atvaļinājuma laikā uz pāris dienām vai nedēļām vai rezerves auto brīdī, kad savējais ir salūzis un atrodas remontā.

Auto noma īstermiņā ir salīdzinoši dārgs pakalpojums un izmaksā vismaz 30 EUR – 60 EUR dienā. Cenu ietekmē auto modelis, komplektācija, izvēlētā autonoma, nomas periods un sezona. Izmaksas var būt būtiski augstākas, ja automašīnu nepieciešams aprīkot ar vienu vai vairākiem bērnu sēdeklīšiem, izvēlēts īpaši jaudīgs vai elegants auto. Attiecīgi nav nekāds pārsteigums, ka auto īre šādās reizēs tiek uzlūkota kā galēja nepieciešamība, no kuras nevar izvairīties.

Ko paredz ilgtermiņa auto noma?

Salīdzinoši daudz jaunāks un arī finansiāli izdevīgs risinājums ir auto īre ilgtermiņā, ko var izmantot, gan privātpersonas, gan uzņēmumi. Pakalpojuma ietvaros tiek slēgts līgums uz laiku no dažiem mēnešiem līdz vairākiem gadiem un šajā laikā nomniekam ir jāmaksā tikai ikmēneša rēķins un degvielas izmaksas. Par visu pārējo (auto remonts, apkopes, apdrošināšana, nodokļi, eļļas, filtru un riepu maiņa) rūpējas auto noma un visas šīs izmaksas jau ir iekļautas cenā.

Cik maksā auto noma ilgtermiņā?

Pārbaudot  pilna servisa auto nomas izmaksas Mobire mājaslapā – https://mobire.lv/ redzams, ka auto noma mēnesī izmaksā sākot no 273 EUR + PVN, t.i. 330 EUR jeb nedaudz vairāk kā 10 EUR dienā. Par šādu summu ir iespējams iegūt Dacia Sandero Stepway, kas aprīkota ar benzīna vai gāzes dzinēju. Salīdzinoši Toyota Hilux izmaksā no 677 EUR + PVN jeb 819 EUR, t.i. nedaudz vairāk kā 27 EUR dienā.

Izvēloties sev piemērotāko auto ir jāņem vērā, ka transportlīdzeklim tiek paredzēti kilometrāžas ierobežojumi (parasti ne vairāk kā 20000 km/gadā). Ja iepriekš jau ir zināms, ka plānots braukt ar auto vairāk, tas ir jāparedz jau līguma slēgšanas brīdī vai laicīgi jāinformē auto noma un jāslēdz papildus vienošanās. Pretējā gadījumā jārēķinās, ka par papildus nobrauktajiem kilometriem būs jāpiemaksā saskaņā ar līgumā paredzētajiem nosacījumiem.

Vai auto var nomainīt pret citu?

Ilgtermiņa auto nomas viena no galvenajām priekšrocībām ir iespēja mainīt auto pret citu.

Katrai autonomai ir savi nosacījumi, bet vairumā gadījumi līgumā tiek paredzēts, ka klients var mainīt nomas auto pret citu vairākas reizes gada laikā. Apnīk pašreizējais transportlīdzeklis? Maini pret citu, bet iepriekš pabrīdini firmu, ka taisies to darīt. Parasti uzņēmumi ir atsaucīgi, bet jārēķinās, ka līdzvērtīgs vai labāks auto var uzreiz nebūt autoparkā un nāksies nedaudz uzgaidīt.

Arī situācijās, kad auto ir jāveic tehniskās apkopes vai labojumi un to nav iespējams izmantot, pilna servisa nomas piedāvā saņemt lietošanā maiņas auto ne vēlāk kā 24 h laikā. Mazākos uzņēmumos šāda iespēja var nebūt pieejama, tādēļ ir vērts vienmēr rūpīgi iepazīties ar līguma nosacījumiem.

Kā izvēlēties auto nomu?

Tradicionāli labākais variants, kā atrast drošu un uzticamu pakalpojumu sniedzēju vai pārdevēju ir atsauksmes. Ja paziņu, draugu un radu lokā nav neviens, kas izmantojis ilgtermiņa auto nomu, atliek paļauties uz informāciju sociālajos tīklos, forumos vai sūdzību portālos.

Auto nomu skaits Latvijā ar katru gadu palielinās, līdz ar to ir jābūt piesardzīgiem. Mūsuprāt, vērts izvēlēties uzņēmumu ar vārdu, kas apkalpo ne tikai privātpersonas, bet arī uzņēmumus un ir pietiekami liels, lai neatļautos krāpties.

Mazajiem uzņēmumiem galvenais uzdevums ir dabūt no katra klienta maksimāli daudz naudu, nerēķinoties ar savu reputāciju. Ja gadās problēmas, šādas nomas var nomainīt nosaukumu un turpināt darbu. Lielie uzņēmumi turpretim iegulda naudu zīmola un reputācijas veidošanā, jo vēlas šajā nozarē strādāt ilgtermiņā.

Otrs kritērijs, kam jāpievērš uzmanība ir cena. Jāizvēlas autonoma, kas piedāvā maksimāli izdevīgus nosacījumus.

Trešais kritērijs ir līguma noteikumi. Pirms parakstīt dokumentus, rūpīgi iepazštieties ar līgumu un, ja ir neskaidrības – jautājiet. Saskaņā ar šobrīd spēkā esošajiem likumiem ikviens klients var piedāvāt mainīt līguma nosacījumus un pakalpojumu sniedzējam ir jāvērtē priekšlikumi. Ja būsiet gana vērtīgs  klients, jūsu priekšlikumi tiks ņemti vērā. Pretējā gadījumā atliek meklēt citu uzņēmumu, kas ir gatavs ņemt vērā jūsu vēlmes.

Kādu auto izvēlēties?

Izvērtējiet savus braukšanas paradumus un ikdienas vajadzības. Privātpersonām un uzņēmumu pārstāvjiem būs pavisam atšķirīgas prasības pret auto un tā ekspluatācijas nosacījumiem.

Cilvēkiem, kam auto ir ikdienas nepieciešamība, lai nokļūtu no punkta A uz punktu B, ir skaidrs maršruts. Tam klāt ir jāpieskaita vēl atpūtas braucieni, došanās iepirkties, izklaidēties un var samērā precīzi aprēķināt gadā paveikto attēlumu. Tāpat varat paļauties arī uz līdzšinējiem braukšanas paradumiem, braucot ar iepriekšējo auto, ja tāds ir bijis.

Auto ir jābūt pietiekami ērtam, jaunam vai sliktākajā gadījumā mazlietotam un jāpatīk no pirmā momenta. Viss, kas jums nepatiks automašīnā sākotnēji, vēlāk sāks nepatikt vēl vairāk. Lai pārliecinātos par transportlīdzekļa atbilstību ir vērts veikt vismaz testa braucienu. Ja autonoma šādu iespēju nepiedāvā, meklējiet citu auto nomu.

Jebkurā gadījumā jāņem vērā, ka par autonomas mašīnu tehnisko stāvokli atbilst iznomātājs un jums par to nebūs jālauza galva. Vienkārši maksājiet ikmēneša rēķinu un par visu pārējo parūpēsies auto īres uzņēmums (OCTA, KASKO, nodokļi, tehniskā apskate, remonti, riepu, filtru, eļļas maiņa, nodokļi, autoevakuācija, rezerves auto u.t.t.)

Apskatīt pieejamos auto modeļus varat Mobire mājaslapā. Ja neatrodat kāroto, ir vērts sazināties ar uzņēmuma pārstāvjiem, lai apvaicātos, vai nav pieejams kāds cits auto. Pieredze liecina, ka uzņēmumu mājaslapās publicētā informācija ne vienmēr ir pilnīga un reizēm labākie darījumi tiek piedāvāti personīgās sarunās.

Auto noma ilgtermiņā vai auto iegāde līzingā – kas izdevīgāk?

Privātpersonām, kas vēlas iegādāties jaunu vai mazlietotu auto un plāno tam ņemt līzingu, auto īre ilgtermiņā ir noderīga alternatīva. Izvēloties šo variantu, nav vajadzīga pirmā iemaksa , tiek piedāvāti dažādi papildus labumi un ikmēneša maksājums nereti ir zemāks kā līzingam.

Vajadzības gadījumā var vienoties, ka līguma perioda beigās nomāto auto var arī nopirkt par tā atlikušo vērtību, taču šāda iespēja ir jāparedz līgumā.

Tiem, kas nevar izlemt, kurš variants – auto noma ilgtermiņā vai līzings auto iegādei ir izdevīgāks, ir jāveic izpēte. Salieciet visas izmaksas tabulā, t.sk. apkopes, remontus un salīdziniet. Atbilde jūs, iespējams, pārsteigs. Tabulas veidošanas paraugs ir pieejams šeit. Vajadzības gadījumā varat to papildināt ar papildus pozīcijām.