ATBILDES

No kāda vecuma iespējams sākt mācīties braukt (b-kategorijā)?

Braukšanas apmācību vari uzsākt no 16 gadu vecuma, CSDD braukšanas eksāmenu būs iespējams kārtot, sasniedzot 18 gadus.

Kas vajadzīgs, lai uzsāktu braukšanas apmācību?

Tev ir nepieciešama medicīniskā izziņa, pase un jādodas uz CSDD, lai izņemtu mācību atļauju (6,16 eiro).

 Vai es varu mācīties braukt bez mācību atļaujas?

Vari, taču tas būs pretlikumīgi un par to var tikt piespriests sods gan tev, gan personai, kas veic apmācību.

Vai es varu mācīties braukt pirms iestāšanās autoskolā?

Jā, vari, taču vajag CSDD saņemt mācību atļauju. Lai nodrošinātu pilnvērtīgu apmācību ļoti vēlams vispirms apgūt ceļu satiksmes noteikumus (teoriju), tomēr arī bez šīm zināšanām vari jau iemācīties uzsākt braukt, pārslēgt ātrumkloķi u.c. ar auto saistītās tehniskās zināšanas.

Kas var mani mācīt braukt?

Mācīties braukt vari ar jebkuru autovadītāju, kam ir 3 gadu stāžs. Lai iegūtu vadītāja apliecību jebkurā gadījumā būs jānokārto arī CSDD teorijas  un auto vadīšanas eksāmens (nepieciešamas vismaz 20 stundas (katra 45 min.) pie licencēta instruktora, jāiegūst zīmogs no autoskolas).

Cik ilgā laikā var iemācīties braukt?

Ja nav iepriekšēja pieredze, tad braukšanas apmācībai nepieciešamo nodarbību skaitu (1 nodarbība 90 minūtes) var rēķināt pēc formulas: Tavs vecums plus desmit nodarbības.

Cik ilgs laiks nepieciešams, lai iegūtu tiesības?

Minimālais laiks, lai iegūtu tiesības parasti ir 2-3 mēneši, taču lielākajai daļai tas aizņem aptuveni 6-12 mēnešus, t.sk.:teorijas nodarbības (55 stundas). Autoskolas piedāvā teoriju apgūt pat 5 nedēļās.

1) mācību braukšana – (skat. Iepriekšējo punktu). CSDD prasība – vismaz 20 mācību stundas, tomēr reti, kuram ar to pietiek.

2) pirmā palīdzība (10 – 12 stundas). Parasti uz autoskolu tiek uzaicināts mediķis, kas nolasa pirmās palīdzības kursu 2 dienās, pēc tam tiek izsniegta kursa beigšanas apliecība.

Cik maksā autovadītāja tiesību (b-kategorija) iegūšana?

Minimālā summa, kas teorētiski ir nepieciešama, lai iegūtu autovadītāja apliecību ir ~ 500 EUR – 550 EURs, tomēr daudz reālāk ir pievienot šim skaitlim vēl vismaz pāris simtus. 

Obligātās izmaksas:

1) pirmās palīdzības kursi ~ 50 eiro

2) medicīniskā izziņa – ~35 eiro

3) braukšanas mācību atļauja (baltās tiesības) – 6,16 eiro

4) CSDD teorijas eksāmens – 12,63 eiro

5) CSDD braukšanas eksāmens – 38,52 eiro (ieskaitot CSDD auto izmantošanu)

6) vadītāja apliecība – 22,05 eiro

7) mācību braukšana: 20 EUR – 45 EUR par vienu nodarbību (20 obligātās nodarbības, katras nodarbības minimālais garums 45 minūtes. Parasti brauc uzreiz 2 stundas, t.i. 45 EUR)

Lielāko izmaksu pozīciju veido tieši mācību braukšana.

Nepieciešamā braukšanas stundu formula: vecums gados plus desmit. Piemēram, 24 g + 10 = 34 nodarbības.

Daudzas autoskolas reklamē, ka 1 mācību stunda ilgst 45 minūtes, tādēļ, ja gribēsi instruktors mācību kartē fiksēs, ka vienā reizē (90 minūtes).

Kā notiek autovadītāju apmācība?

Apmācībā ietilpst (1) teorijas nodarbības (autoskolā un mājās), (2) pirmās palīdzības kurss , (3) praktiskā braukšanas apmācība. Procesu regulē MK noteikui Nr. 358 (ir vērts izlasīt) Par transportlīdzekļu vadītāju apmācību un transportlīdzekļu vadītāju apmācību programmām.

Vai es varu mainīt braukšanas instruktoru?

Jā, to var darīt neierobežotu reižu skaitu un autoskola par to nevar pieprasīt maksu. Tomēr izlasi rūpīgi līgumu, vairākas skolas pieprasa kārtot maksas skolas eksāmenu, ja vēlies braukt ar skolai nepiesaistītu instruktoru.

Ja neviens skolas instruktors neapmierina, tad (1) izvēlēties skolu, kurai ir piesaistīts Tavs izvēlētais instruktors, (2) brauc ar skolas instruktoru obligātās 20 nodarbības, ar citu instruktoru visas pārējās reizes.

Vai nodarbības laikā esmu atbildīgs par automobili, iespējamām avārijām?

Mācību nodarbību laikā braukšanas instruktors nes pilnu materiālu un civiltiesisku atbildību par auto vadīšanu. Tu neskaities auto vadītājs.

Kā izvēlēties autoskolu?

Izlasi rakstu par autoskolas izvēli, iepazīsties ar statistiku vai izlasi aprakstus portāla sākumlapā. 

Kā izvēlēties instruktoru?

Izlasi padomus par braukšanas instruktora izvēli.

Kurš gadalaiks ir piemērotāks braukšanas apmācībai?

Ja Tev vēl nav tiesības, tad labākais laiks braukšanas apmācības uzsākšanai ir pēc iespējas ātrāk. Vieglāk ir vasarā, taču daudz noderīgāk ziemā (iemācīsies braukt – tumsā, pa sniegu, ledu, sānslīdēs).

Kā noteikt, vai esmu gatavs eksāmenam?

Divas nodarbības pēc kārtas nepieļauj nevienu bīstamu kļūdu, ne vairāk kā divas vidēji smagas kļūdas (links – kļūdu klasifikācijai). Braucot uz ceļa jūties drošs un pārliecināts, arī tavi līdzbraucēji un citi ceļu satiksmes dalībnieki jūtas tāpat.

Vai ir vērts izmēģināt CSDD braukšanas izmēģinājuma eksāmenu?

Jā, ir vērts. Tas ļaus (1) mazināt stresu pirms eksāmena, (2) iepazīties ar vadīšanas eksāmena auto, (3) izbraukt figūras, (4) iepazīsies ar inspektoru. Turklāt arī cena (19,50 Ls), lai arī varēja būt draudzīgāka, tomēr nav tik augsta, lai būtu izšķirošais faktors.

Vai ir vērts stresot par braukšanas eksāmenu?

Nav vērts, tas ir tikai mazs, nenozīmīgs posms tavā dzīvē. Ar pirmo, otro vai trešo reizi tiesības noteikti būs kabatā un varēsi droši braukt pa Rīgas ielām. Lai mazinātu stresu pirms eksāmena ir vērts pamēģināt izmēģinājuma braucienu. Nebaidies no CSDD  inspektoriem, viņi ir tādi paši cilvēki kā Tu, kas veic savus pienākumus maksimāli profesionāli un neitrāli. Tomēr esi gatavs, ka šī neitralitāte, bezpersoniskums kontrastēs ar taviem braucieniem ar instruktoru. Tā tam ir jābūt, inspektors ar savu darbību negrib un nedrīkst ietekmēt Tavu sniegumu. Lai izdodas!