C kategorija

Autobraucēji, kuriem ir vajadzīga C kategorija parasti ir cilvēki, kas vēlas strādāt kā smago kravu pārvadātāji uz Latvijas, Eiropas un NVS valstu autoceļiem. Pretendēt uz šādu iespēju var tikai tie autovadītāji, kas jau iepriekš ir ieguvuši pieredzi ar vieglo auto, taču ieguvums ir tā vērts. 

 

Lai iegūtu c kategorijas vadītāja apliecību kursantam ir jāatbilst šādām prasībām:

  • vismaz 2 gadu stāžs (b kategorija);c kategorija cenas
  • minimālais vecums 21 gads.

Piesakoties kursiem, jāņem vērā, ka apmācība ilgst aptuveni divus mēnešus (vidēji 8 nedēļas), kuru laikā būs jāatkārto teorija un jāiemācās braukt ar kravas auto. Autoskolas prasības nereti ir augstākas kā valsts eksāmenā, taču tas ir pat labi, jo par valsts eksāmena kārtošanu nākas šķirties no pieklājīgas naudas summas. Autoskolas apmācība c kategorijas transportlīdzekļa autovadītājiem ietver šādas prasības:

  • jānoklausās teorijas kurss – 63 x 45 minūtes;
  • min. 15 braukšanas stundas  (15 x 45 minūtes);
  • jānokārto skolas teorijas eksāmens (35 jautājumi, pieļaujamas 2 kļūdas).

Pēc skolas prasību izpildīšanas atliek doties uz Ceļu Satiksmes drošības direkciju (CSDD), lai nokārtotu:

  • c kategorijas teorētisko eksāmenu ( 35 jautājumi, pieļaujamas 3 kļūdas);
  • braukšanas eksāmenu (min. 45 minūtes reālā satiksmē) + jāizpilda figūras (iebraukšana gabarītvārtos, apgriešanās braukšanai pretējā virzienā).

Kādas priekšrocības sniedz C kategorijas transportlīdzekļa vadītāja apliecības iegūšana ?

Iegūstot c kategorijas tiesības, Tu iegūsi tiesības braukt ar kravas auto, kura pilna masa pārsniedz 3500 kg (neietilpst d kategorijā), kā arī pārvadāt šādas kategorijas vilcēja savienojumu ar piekabi (pilna masa nepārsniedz 750 kg). Praksē tas nozīmē, ka pēc tiesību iegūšanas Tu varēsi strādāt par kravas transporta šoferi, pārvadājot kravas Eiropas un NVS valstīs. Daļa Latvijas iedzīvotāju izvēlas iegūt tiesības Latvijā un pēc tam doties pelņā uz ārzemēm, kur kravas auto vadītājiem maksā ievērojami vairāk nekā Rīgā, Liepājā vai Ogrē.

Ja vēl neesi sasniedzis 21 gada vecumu, bet vēlies iegūt c kategorijas vadītāja apliecību, dodies dienēt uz Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem. Attiecībā uz militāro dienestu likumdošanā pastāv zināmi izņēmumi, kas ļauj iegūt c kategorijas tiesības jau 19 gadu vecumā. Tiesa, neviens nevar garantēt, ka esot dienestā Tev šāda iespēja tiks piedāvāta.

Cik izmaksā tiesību iegūšana ?

Kopējās izmaksas, kas saistītas ar c kategorijas tiesību iegūšsanu sastāda vismaz 500 eiro, pie nosacījuma, ka nav vajadzīgas papildus braukšanas nodarbības. Autovadītājiem, kam joprojām ir derīga medicīniskā izziņa un ir izziņa par pirmās palīdzības kursu apguvi var izdoties ietaupīt ap 50 eiro. Jau tradicionāli lielākās izmaksas, kas saistītas ar tiesību iegūšanu rada braukšanas apmācība. Tā kā kravas auto patērē salīdzinoši daudz degvielu, tad jārēķinās, ka katra apmācību stunda (45 minūšu braukšana) izmaksā aptuveni 15 eiro. Ja varēsi izpildīt visas autoskolas prasības izpildīt ar minimālo braukšanas stundu skaitu, ietaupīsi ievērojamu naudas summu.

Vienlaikus jārēķinās, ka CSDD eksāmens c kategorijā izmaksā gandrīz 85 eiro. Tas nozīmē, ka piecas apmācību stundas ir līdzvērtīgas vienam atkārtotam braukšanas eksāmenam.  Ja neesi pārliecināts, kura autoskola ir Tev piemērotākie, aplūko sarakstu, kurā apkopotas Rīgas populārākās autoskolas. Novēlam, lai izdodas nokārtot eksāmenu ar pirmo reizi.