Piedāvājums auto īpašniekiem

Kopš 2015. gada katram automašīnas vai motocikla īpašniekam ir parādījusies iespēja iegūt papildus finansējumu uz laiku līdz pieciem gadiem. Piedāvājums paredz, ka auto īpašnieks ieķīlā savu transporta līdzekli vienlaikus saglabājot iespējas turpināt lietot savu automobili arī turpmāk. Lai pieteiktos pakalpojumam ir jāaizpilda pieteikums internetā. Šī brīža pieredze liecina, ka kredīts pret auto ķīlu internetā ļauj saņemt salīdzinoši lielākas summas nekā piedāvā mazo kredītu devēji. Vienlaikus ir pieejams arī elastīgāks aizdevuma atmaksas termiņš, kas ir būtiski situācijās, kad parādu nav iespējams atmaksāt īsā termiņā (viens līdz divi mēneši). Piesakoties pakalpojumam, tiek izvērtēta klienta maksātspēja un kredītvēsture, kas nozīmē, ka aizņemties šajos apstākļos var tikai tie klienti, kuriem ir regulāri ienākumi un vārds nav iekļauts parādnieku reģistros.

Aizdevuma izmaksas ir atkarīgas no a) summas, b) termiņa, c) klienta novērtējuma. Pirms piešķirt kredītu uzņēmums izvērtē klientu maksātspēju un potenciālos riskus. Zemākas procentu likmes tiek piemērotas tiem aizņēmējiem, kas iepriekš nav pieļāvuši nekādus pārkāpumus un saņem augstākus ienākumus. Lai arī tas neizklausās godīgi, tomēr aizdevējus var saprast. Arī ikviens no mums, aizdodot naudu svešiem cilvēkiem, vēlētos garantiju, ka saņems savu naudu atpakaļ. Galvenā garantija šajā gadījumā ir auto ķīla. Noformējot darījumu, automašīna tiek pārrakstīta uz aizdevēja vārdu, taču klients tiek ierakstīts kā auto lietotājs. Šāds juridiskais noformējums ir spēkā līdz brīdim, kamēr netiks izpildītas līgumsaistības. Kad tas izdarīts, dokumenti tiek atkārtoti pārrakstīti uz klienta vārda un tas var rīkoties ar automašīnu pēc saviem ieskatiem.

Piesardzība finanšu darījumos ir viens no svarīgākajiem aspektiem, lai darījums būtu veiksmīgs abām pusēm. Klients šajā darījumā riskē ar sava transporta līdzekļa ķīlas vērtību. Tā kā automašīna daudziem ir pirmās nepieciešamības prece, likumsakarīgi, ka maksājumu disciplīna ir salīdzinoši augsta. Gadījumos, kad saistības nav iespējams izpildīt tiek meklēti kompromiski, taču jārēķinās, ka aizdevēja pacietības mērs nav bezgalīgs. Tas nozīmē, ka apstākļos, kad rodas pamatotas šaubas par aizņēmēja vēlmi vai spēju pārskatāmā periodā izpildīt saistības, automašīna vai motocikls var tikt atsavināts. Lai tas nenotiktu ir svarīgi rūpīgi iepazīties ar līguma nosacījumiem un izvērtēt savas finansiālās iespējas.

Saskaņā ar Latvijas likumdošanu patērētājiem ir tiesības piedāvāt līguma izmaiņas apstākļos un aizdevēja pienākums ir šīs izmaiņas izvērtēt. Ja kompromisu nav iespējams atrast, klientam pastāv iespēja meklēt citu variantu. Apstākļos,  kad šīs tiesības netiek ievērotas vai citos neskaidros jautājumos ir vērts vērsties Patērētāju tiesību un aizsardzību centrā, lai saņemtu bezmaksas konsultāciju. Tā kā PTAC ir iestāde, kas piešķir licences nebanku aizdevējiem, tā ir uzskatāma par kompetentāko spēlētāju šajā jautājumā. Kopumā aizdevums pret auto ķīlu internetā ir salīdzinoši jauns finanšu pakalpojums, kura potenciāls nav vēl līdz galam apzināts. Ja plānojat aizņemties, aizņemieties atbildīgi.