Kā pārbaudīt eļļas līmeni savam auto

Sēžot autoskolas solā, vai vēl tikai domājot par mācību uzsākšanu, ir svarīgi jau sākotnēji saprast, ka autoskolas iemāca tikai pašu minimumu. Pareiza eļļas līmeņa uzturēšana automašīnas motorā ir izšķiroši svarīga, lai nodrošinātu tā ilgtspējīgu darbību. Tajā pašā laikā autoskolā tam tiek pievērsta maza uzmanība. Vienlaikus arī daudzi auto instruktori šo jautājumu neuzskata par uzmanības vērtu. Galarezultātā var izrādīties, ka, tuvojoties CSDD eksāmenam, kursants to  nemaz nezina. Kā pārbaudīt eļļas līmeni automašīnai un, kā to izdarīt pareizi, par to turpinājumā.

Cik bieži pārbaudīt eļļas līmeni motorā ?

Vispārējas rekomendācijas paredz, ka motora eļļas līmeni ir jāpārbauda vismaz 1 reizi mēnesī. Iespējams, ka jums nebūs nekāds pārsteigums uzzināt, ka vairums šo rekomendāciju ignorē. Vairums jauno auto vadības panelis ir aprīkots ar brīdinājuma sensoriem, no kuriem viens atvēlēts tieši eļļas līmenim. Ja lampiņa iedegas dzeltenā krāsā, ir steidzīgi jādodas uz tuvāko benzīntanku, lai nopirktu eļļu. Ja panelī iedegas sarkanā lampiņa, tad braukšana ir jāmet pie malas, jo, turpinot braukt, pastāv risks motoram nodarīt neatgriezeniskus bojājumus.

Eļļas līmeņa pārbaude – soli pa solim

Pārbaudot eļļas līmeni, ir svarīgi, lai auto atrastos uz līdzenas virsmas un dzinējs ir apturēts vismaz 5 minūtes. Pēc tam veic šādas darbības:

  • atver motora pārsegu (kapots);
  • izvelc eļļas mērstieni no motora un notīri to lupatiņā vai salvetē;
  • ieliec mērstieni atpakaļ līdz pašam galam un pagaidi pāris sekundes;
  • izvelc mērstieni un aplūko kāds ir eļļas līmenis motorā.

Uz mērstieņa ir norādītas dažādas atzīmes, kas ļaus nekļūdīgi izdarīt secinājumus par to, vai eļļas daudzums motorā atbilst normai. Situācijās, kad eļļas līmenis ir zem minimālās atzīmes vai tuvu tai, ir svarīgi papildināt eļļas daudzumu motorā ar atbilstošu dzinēja eļļu.

Kā pieliet eļļu ?

Lai motors arī turpmāk funkcionētu kā pienākas, ir būtiski izmantot tieši to eļļu, kas ir paredzēta konkrētā auto dzinējam. To, kāda tieši eļļa Tev nepieciešama vari uzzināt automašīnas grāmatiņā vai konsultējoties ar auto servisa speciālistiem. Atkārtosim – pirms pieliet eļļu vismaz dažas minūtes paturi automašīnu izslēgtu. Pretējā gadījumā Tu riskē iegūt apdegumu. Kamēr gaidi, eļļa notecēs atpakaļ dzinējā. Kad laiks pagājis, atskrūvē motora korķi un ielej eļļu.

Atceries, kas par daudz par skādi. Lai nesabojātu savu motoru ar pārlieku centību lej eļļu pamazām. Ja mērstienis rāda, ka eļļa ir zem kritiskās atzīmes, droši vari ieliet 1 l – 1,5 l. Pretējā gadījumā lej ne vairāk kā 500 ml un pēc ieliešanas uzgaidi 20 sekundes, tad izmēri līmeni atkārtoti. Prakse liecina, ka ielejot eļļu par daudz no motora ārā nāks balti dūmi un tālāk braukt nedrīkstēs. Risinājums ? Jālien zem auto un jānolej eļļa. Alternatīva – zvans uz servisu, lai atbrauc palīgā. Darbināt ilgstoši auto, kurā ielieta pārāk daudz eļļa nedrīkst.