Kā nokārtot CSDD braukšanas eksāmenu

Padomi CSDD eksāmena kārtošanai

Pieņemot, ka skolas eksāmenus, kā arī CSDD teorijas eksāmenu jau esi nokārtojis un līdz tiesību iegūšanai atlicis vairs tikai viens šķērslis – braukšanas eksāmens – piedāvājam dažus padomus, kas Tev noderēs, lai veiksmīgāk to nokārtotu.

Pirms eksāmena

1.)     Piesaki eksāmena kārtošanu dienas gaišajā laikā (vieglāk redzēsi līnijas, gājējus bez atstarotājiem un mazās ieliņas). Neierodies CSDD ātrāk kā plkst. 8.50, ēka būs slēgta;

2.)     Ja nepieciešams, lai mazinātu bailes no eksāmena vari izmantot meditāciju vai šādu vienkāršotu metodi – apsēdies, aizver acis, iztaisno muguru, 2 – 3 minūtes elpo vienmērīgi. Domās attīsti maksimāli sliktāko eksāmena norises scenāriju, tas var būt pilnīgi apokaliptisks. Svarīgākais ir ļaut bailēm izpausties, tas Tevi atbrīvos. Pēc vingrinājuma mierīgi pārdomā, cik patiesībā šis eksāmens  ir nenozīmīgs un niecīgs posms Tavā dzīvē, turklāt pavisam drīz tas būs beidzies.

3.)     Eksāmena dienā, lai samazinātu stresu pēc tam, kad kasē esi samaksājis, dodies uz 209. kabinetu (Rīgas CSDD) ne ātrāk kā 5 minūtes pirms eksāmena (uzgaidāmajā telpā atmosfēra ir ļoti saspringta – sēž daudzi nervozi kursanti, visu laiku pīkst tablo atgādinājuma signāli);

4.)     Ja iespējams, sarokojies ar CSDD inspektoru. Ķermeņa kontakts  mazinās nedrošību un psiholoģisko barjeru starp jums abiem, kā arī var palielināt inspektora vēlmi Tev palīdzēt;

5)     Iekāpjot auto, obligāti pieregulē (1) spoguļus, (2) drošības jostu un (3) sēdekli. Izmēģini logu tīrītājus (priekšējos un aizmugurējos). Neveicot šīs darbības, Tu protokolā uzreiz iegūsi vienu nenozīmīgu kļūdu. Aplūko ātrumkloķi, pievērs uzmanību tam, kā slēdzas atpakaļgaita. Ja ir kādas neskaidrības par auto darbību, droši uzdod inspektoram jautājumus.

Eksāmena laikā

Eksaminators komandas dos savlaicīgi un nepārprotami. Ja komanda netiek dota turpini braukt taisni vai tur, kur ir atļauts. Uzmanīgi klausies inspektora komandas, ja komandas ir vairākas esi ļoti uzmanīgs, jo otrā komanda var ietekmēt pirmās izpildi.

1.)     Tavs uzdevums eksāmena laikā nav nobraukt maksimāli lielu distanci, bet iegūt tiesības. Nepārsniedz atļauto ātrumu, ja līst lietus vai snieg sniegs vari braukt pat nedaudz (5km) lēnāk nekā atļautais, bet pārlieku nebremzē plūsmu;

2.)     Ja inspektors mudina palielināt ātrumu virs atļautā, tad pārjautā, vai tiešām un par cik km? Brauciens tiek ierakstīts un strīdu gadījumā tas var būt izšķiroši;

3.)     Saņemot komandu nedaudz samazini braukšanas ātrumu un pārdomā manevru. Izvērtē savas iespējas un ierobežojumus (zīmes, līnijas, luksaforus, tramvaja sliedes, citi satiksmes dalībnieki, t.sk. gājēji), pārliecinies vai neesi uz vienvirziena ceļa un ieņem pareizu stāvokli uz brauktuves;

4.)     Nogriežoties krustojumā dari to maksimāli lēni (normas robežās). Sagatavo auto iebraukšanai līkumā pirms manevra izdarīšanas un uzmanīgi skaties zīmes un līnijas, kā arī gājējus (gājējiem priekšroka), kas var atklāties aiz krustojuma. Būtiski – gājējiem ceļš jādod arī izgriežoties no apļa;

5.)     Iebraucot krustojumā, kurā izveidojies sastrēgums nekavējoties maksimāli samaziniet braukšanas ātrumu. Iespējams, pārējie auto sāks kustēties pēdējā brīdi un Tev tomēr radīsies iespēja izkļūt no krustojuma neapstājoties;

6.)     Pēc manevra izdarīšanas nekavējies un pēc iespējas ātrāk sasniedz maksimāli atļauto braukšanas ātrumu. Arī par nepamatoti lēnu braukšanu var tikt piešķirta nenozīmīga vai vidēji smaga kļūda;

7.)     Pārkārtojoties joslās, pārliecinies vai to drīkst darīt (situācija sānos, aizmugurē, vai nav nepārtrauktā līnija);

8.)     Ja esi ieņēmis nepareizu joslu un inspektora komandu nevari izpildīt, brauc tur, kur to atļauj darīt josla, zīmes vai līnijas. Protokolā saņemsi vidēji smagu kļūdu, bet eksāmens nebūs beidzies.

9.)     Nestandarta situācija (izkritusi krava, ceļa remonts, avārija) uz ceļa ir Tava iespēja nedaudz novilcināt laiku. Šādā situācijā Tu vajadzības gadījumā drīksti uzbraukt nepārtrauktajām līnijām vai neievērot atsevišķas zīmes. Nesteidzies ar manevra izpildi, samazini braukšanas ātrumu, pārliecinies par drošību un tikai tad veic manevru.

10.)  Ņem vērā – atgriežoties CSDD Tev nav jābrauc iekšā pa to pašu ceļu pa kuru izbrauci, bet gan nākamajā brauktuvē. Ir kursanti, kas to aizmirst un eksāmens diemžēl ir jākārto vēlreiz.