CSDD eksāmena norise

B kategorijas braukšanas eksāmena kārtība

Auto vadīšanas eksāmens ir sadalīts trīs posmos – (1) figūras, (2) zināšanu pārbaude par transportlīdzekli, (3) braukšana ceļu satiksmē. Kopējais eksāmena laiks visos trīs posmos nepārsniegs 50 minūtes, līdz ar to, tehniski raugoties, eksāmenu vieglāk ir nokārtot pirmajā reizē, jo mazāk laiks atliek braukšanai ceļu satiksmē (min. 25 minūtes).

Eksāmens tiek kārtots ar VW GOLF 5 mehānisko ātrumkārbu. To ir iespējams kārtot arī ar automātisko ātrumkārbu, taču tādā gadījumā vadītāja apliecībā būs speciāla atzīme par auto vadīšanas ierobežojumiem. Šāds eksāmena kārtošanas variants iespējams ir ieteicams tikai amerikāņiem vai ārzemniekiem kopumā, kuru valstīs absolūti lielākā daļa pārvietojas ar auto, kas aprīkoti ar automātisko ātrumkārbu. Pretējā gadījumā Tu sevi nevajadzīgi ierobežosi.

1.)    Figūras

Pirms eksāmena datorprogramma izlozēs inspektoru un vienu papildus veicamo figūru – (1) „kases aparāts”, (2) „apgriešanās braukšanai pretējā virzienā”, (3) „iebraukšana gabarītvārtos” vai (4) „braukšanas uzsākšana augšupceļā” (estakāde). Figūra „stāvvieta paralēli braukšanas virzienam” ir visiem obligāta un būs jāveic neatkarīgi no datorprogrammas izvēles. Gadījumā, ja otra braucamā figūra būs estakāde zināšanu pārbaude netiks prasīta (nerakstīts, taču praksē pārbaudīts likums).

Brauciens līdz figūrlaukumam skaitīsies izmēģinājuma brauciens. Gadījumā, ja Jums ir jābrauc estakāde dosieties uz laukumu pretī CSDD ēkai, ja estakāde nav jābrauc, visticamāk, dosieties lejā Mūkusalas ielas pusē, blakus IKI lielveikalam.

Nokļūstot laukumā, Tev tiks dota iespēja izmēģināt vienu figūru, no šīs iespējas drīkst atteikties. Lielākoties, CSDD inspektori ir pretimnākoši un, izbraucot figūru uzreiz pareizi, atkārtoti tā pati figūra vairs nebūs jāveic. Ja ar otro mēģinājumu (neskaitot izmēģinājumu) figūru neizpildīsi eksāmens būs beidzies.

2.) Zināšanu pārbaude

Inspektors vērtēs Tavu prasmi pārbaudīt auto un sniegt jēgpilnas atbildes uz vienu no astoņiem standartjautājumiem. Par nepareizu vai neprecīzu atbildi tiek piešķirta viena nenozīmīga kļūda. (Izklausās maz, taču sevis paša dēļ ir vērts zināt atbildes uz šiem jautājumiem).

Jautājumi:

  1. nosaki vai automobilis ir aprīkots ar vasaras vai ziemas riepām, paskaidro to lietošanas īpatnības;
  2. paskaidro, kā pārbaudīt un kādam ir jābūt gaisa spiedienam riepās;
  3. paskaidro riteņa maiņas gadījumā veicamo darbu secību un drošības pasākumus;
  4. paskaidro, kā pārbaudīt un papildināt šķidruma līmeni dzesēšanas sistēmā;
  5. paskaidro, kā pārbaudīt eļļas līmeni motora karterī;
  6. pārbaudi šķidruma līmeni logu mazgātāju tvertnē un ieslēdz stikla tīrītājus dažādos režīmos;
  7. ieslēdz ārējās apgaismes ierīces vai avārijas gaismas signalizāciju;
  8. norādi kontroles mēraparātu panelī nepietiekama bremžu šķidruma līmeņa un nepietiekama eļļas spiediena signālspuldzes un paskaidro to nozīmi.

 3.) Braukšana ceļu satiksmē

Inspektors vērtēs Tavas iemaņas un prasmi, ievērojot Ceļu satiksmes noteikumus un drošības prasības, sagatavoties braukšanai un vadīt auto ceļu satiksmē. Saņemtie rīkojumi par manevra veikšanu tiks doti savlaicīgi, nepārprotami un, ja vēlēsies tie tiks atkārtoti. Inspektoram aizliegts Tev dot tādus rīkojumus, kurus veicot, jāpārkāpj Ceļu satiksmes noteikumi. Gadījumā, ja tas notiks un Tu pamatoti uz to norādīsi, pastāv ļoti liela iespēja, ka inspektors nevēlēsies izgāzties kolēģu un priekšnieku priekšā, uzreiz liks braukt uz CSDD un eksāmens būs nokārtots (ir reāli piemēri no dzīves).

Teorētiski eksāmena posms var ietvert braukšanu dažādas satiksmes intensitātes un sarežģītības pakāpes ceļa posmos – apdzīvotās vietās un ārpus tām. Praksē tas ne vienmēr piepildās un pastāv iespēja, ka Tu brauksi tikai pa Ziepniekkalnu un Āgenskalnu vai uzreiz no CSDD brauksi uz Maskavas ielas rajonu vai Rīgas centru.

2011. gada 15. augustā vadīšanas eksāmenā tika ieviests jauns elements – pastāvīgā braukšana (~5 minūtes). Tās laikā Tev var būt jādemonstrē savas spējas braukt pa pastāvīgi izvēlētu maršrutu. Piemēram, atrodoties pie Slāvu apļa, var tikt dot komanda doties uz CSDD (vieglākais variants ir braukt pa Dienvidu tiltu un tā galā nogriezties pa labi uz Bauskas ielu un turpināt braukt taisni uz CSDD).

Gadījumā, ja neesi pārliecināts, ka atradīsi ceļu, vari mēģināt atteikties no šīs iespējas skaidri pasakot, ka nezini ceļu. Ne visi kursanti, kas liek eksāmenu Rīgā ir izgājuši braukšanas apmācību Rīgā un inspektoram nav iespējas to brauciena laikā pārbaudīt.