Auto līzings

Kad autoskola pabeigta un tiesības rokās, rodas likumsakarīga vēlme pēc savas automašīnas. Auto līzings ir finanšu pakalpojums, kas ļauj iegūt iespēju savu auto krietni vien ātrāk nekā tas būtu iespējams vienkārši krājot naudu. Auto līzings tiek izsniegts gan jaunu, gan lietotu auto iegādei un ir pieejams ikvienam Latvijas iedzīvotājam no 18 gadiem.

Kā iegūstams auto līzings?

Auto uz nomaksu tiek piedāvāts gandrīz ikvienā Latvijas komercbankā vai to meitasuzņēmumos. Nosacījumi līzinga saņemšanai ir samērā līdzīgi. Klientam ir jāizpilda šādas prasības:

  1. jāapliecina pastāvīgi ienākumi;
  2. jābūt tīrai kredītvēsturei (nedrīkst būt kavētas parādsaistības un kredītsaistības ilgāk par 2 mēnešiem);
  3. auto nedrīkst būt vecāks par 10 – 20 gadiem (atkarībā no līzinga devēja prasībām); 
  4. aizdevējs tiks reģistrēts kā auto īpašnieks, bet līzinga ņēmējs kā auto turētājs.

Vēl dažus gadus atpakaļ aizdevēji izsniedza naudu automašīnas iegādei 100% apmērā, taču mūsdienās tas vairs netiek praktizēts. Šobrīd vairums auto līzinga uzņēmumu prasa klienta līdzmaksājumu, tādējādi atsijājot tos pircējus, kas nav spējuši iekrāt naudu pirmajai iemaksai vai arī vienkārši ir ieņēmuši galvā spontānu ideju, ka auto viņiem ir nepieciešams.

Lai iegūtu auto līzingu, jums ir jāreģistrējas izvēlētā aizdevēja mājas lapā vai jādodas uz uzņēmuma filiāli un jāaizpilda neliela anketa. Saskaņā ar Latvijas likumdošanu, uzņēmumiem ir jāizsniedz klientiem standartizēta veidlapa, kurā tiek norādīta būtiskākā informācija par auto līzingu, t.sk. procentu likmes, ikmēneša maksājums, kopējā summa, kas tiks samaksāta visa perioda laikā u.c. detaļas.

Kā atrast izdevīgāku auto līzingu ?

Labākais veids, kā atrast līzingu, kas atbilst tavām interesēm un finansiālajām iespējām ir piedāvājumu salīdzināšana. To varat izdarīt piesakoties visiem līzingiem pēc kārtas (sarakstu var atrast Patērētāju tiesību un aizsardzības centra mājaslapā). Piesakieties aizdevumam un gaidat atbildi. Kad būsiet saņēmuši visus piedāvājumus, izvēlieties to, kas vairāk atbilst jūsu vajadzībām. Tagad varat pieteikties auto līzingam arī internetā un atbildi saņemsiet aptuveni pusstundas laikā.

Laba alternatīva līzingam ir aizņēmums no tuviniekiem vai draugiem. Ja rocība ir neliela, pērciet 10 – 15 gadus vecu transporta līdzekli. Šāds auto ir vairumam Latvijas iedzīvotāju, turklāt tā uzturēšanas izmaksas ir daudzkārt mazākas nekā jaunajiem, ar elektroniku bagātīgi aprīkotiem automobiļiem. Izvēloties vecāku auto, varēsiet ietaupīt naudu un dzīvot bez kredītu radītā stresa, kura iedarību zinātnieki mūsdienās jau pielīdzina hroniskai saslimšanai.

[box type=”info”] Vai zinājāt, ka laika posmā no 2008. – 2010. gadam daudzi iedzīvotāji zaudēja savus līzingā paņemtos auto? Vairums no tiem tika pārdoti tālāk Rietumeiropas valstīs, kas izskaidro, kādēļ uz ielām bija krietni mazāk jaunu auto nekā dažus gadus iepriekš. [/box]

Vai varu izmantot līzingā paņemto auto, lai aizņemtos ?

Ja bankas un līzinga sabiedrības atsaka aizdevumu auto iegādei vai nauda vajadzīga ļoti ātri, jūs varat izvēlēties patēriņa kredītu vai auto kredītu. Šobrīd auto kredīts ļauj aizņemties līdz pat 90% no auto vērtības 1 dienā. Maksimālā summa, ko šādā veidā varat iegūt ir 15 tūkstoši eiro. Procentu likmes auto kredītam ir augstākas nekā piedāvā bankas, tādēļ šo risinājumu vērts izmantot vienīgi tajos gadījumos, kad nauda ir vajadzīga uz īsu termiņu. Papildus jāņem vērā, ka šis variants ir izmantojams vien tad, kad lielākā daļa līzinga jau ir nomaksāta un esiet gatavi izmantot daļu aizņēmuma, lai nomaksātu atlikušos līzinga maksājumus. Praksē, lai saņemtu naudu pret auto ir jāveic šādas darbības:

  1. jāatrod kārotais auto;
  2. jāaizpilda anketa aizdevēja mājas lapā, norādot informāciju par sevi un automašīnu;
  3. jāpārskaita 0,01 eur uz uzņēmuma kontu, apliecinot, ka esat konta patiesais īpašnieks.

Pēc pieteikuma saņemšanas aizdevējs sazināsies ar auto pārdevēju un noskaidros visu nepieciešamo informāciju, tikai neaizmirstiet, ka jums ir jābūt vismaz 10% no auto vērtības pirmajai iemaksai. Pēc līguma parakstīšanas (elektroniski vai uzņēmumā), pārdevējs dosies uz CSDD un pārrakstīs auto uz jūsu vārda. Tiklīdz tas būs noticis kreditors pārskaitīs naudu uz pārdevēja kontu un darījums var tikt uzskatīts par noslēgtu. Tagad vien atliek atcerēties par ikmēneša maksājumiem un varēsiet braukt bez bēdām.

Aizņemieties atbildīgi un izvērtējiet savas iespējas atmaksāt naudu noteiktajā termiņā. Auto līzings un auto kredīts var palīdzēt, taču vienlaikus var arī iedzīt parādos, no kuriem grūti tikt ārā. Esiet prātīgi, domājiet ar galvu.