A kategorija

Motocikla tiesības jeb A kategorija lielākajai daļai ir “otrās tiesības”. Kad iegūta autovadītāja apliecība un gribas asākas izjūtas, tad pārsēšanās vasarā uz motocikla var būt labs risinājums. 2013. gadā spēkā stājās izmaiņas, kas sadala motociklus pēc to jaudas un kursanta vecuma. Tiesības vadīt mazu motociklu var iegūt jau no 16 gadiem, bet pilnvērtīgu a kategorijas vadītāja apliecību, iespējams iegūt vien no 24 gadu vecuma.

 

A kategorijas tiesību iedalījumsa kategorija

 

  • A – no 24 gadiem (pilntiesīgs jebkura veida motocikla vai tricikla vadītājs). Mācīties var sākt no 22 gadiem;
  • A1 – no 16 gadiem (motocikli bez blakusvāģa ar motora tilpumu līdz 125 cm3, jauda nepārsniedz 11 KW (15 ZS), kā arī tricikli ar jaudu līdz 15 KW). Sākt mācīties var jau no 14 gadiem.
  • A2 – no 18 gadiem (motocikli, kuru jauda nepārsniedz 35 KW)

Papildus tam ir ieviests arī svara ierobežojums, kas nosaka, ka A1 kategorijā jaudas attiecība pret svaru nevar pārsniegt 0,1 kilovatu uz kilogramu. A2 kategorijā jaudas attiecība pret svaru nevar pārsniegt 0,2 kilovatus uz kilogramu.

Cik ilgs laiks paredzēts apmācībām ?

Saskaņā ar LR likumdošanu, lai iegūtu a kategorijas tiesības ir jānoklausās teorijas kurss par Ceļu Satiksmes noteikumiem, drošu braukšanu un jāiziet pirmās palīdzības apmācība. Teorijas eksāmenu Ceļu satiksmes un drošības direkcijā (CSDD) vari kārtot pēc teorijas eksāmena nokārtošanas autoskolā.

Minimālā prakstikās motocikla vadīšanas apmācība ilgst 8 akadēmiskās stundas  (katra stunda 45 minūtes). Pēc pirmo divu teorijas nodarbību noklausīšanās ir iespējams uzsākt praktisko apmācību, kas vismaz sākotnēji noris mācību laukumā. Braukšana ceļu satiksmē notiek šādi:  1 – 3 motociklu “mācībnieki” brauc pa priekšu, bet viņiem seko instruktors. Katram kursantam ir izsniegtas austiņas, bet motocikla vadīšanas instruktoram ir austiņas un mikrafons, kas ļauj dot komandas. Kursanti nevar atbildēt vai izteikt iebildumus, atliek vien klausīt. Brīdī, kad instruktors uzskata, ka esi gatavs praktiskajam eksāmenam, viņš parakstīs mācību karti un varēsi  doties uz CSDD pieteikties braukšanas eksāmenam.

Kādas ir izmaksas ?

A kategorijas tiesības nav lēts prieks, taču vairumā gadījumu tas ir lētāk nekā iegūt, piemēram, autovadītāja apliecību.

Teorētiskās daļas un dokumentu noformēšana izmaksā no 20 līdz 50 latiem un nosedz šādus pakalpojumus:

  • teorētiskā apmācība;
  • reģistrācija autoskolā un dokumentu noformēšana;
  • apmācību kartes izsniegšana (aizpilda instruktors, uzliek zīmogu autoskola, jāiesniedz CSDD);
  • autoskolas eksāmens (jāatbild uz teorijas jautājumiem datorā).

Braukšanas apmācības ar motociklu izmaksas

  • minimums 8×45 minūtes;
  • reālās izmaksas 8×11 Ls (88 Ls) līdz 8×18 Ls (144 Ls)

Papildus izmaksas

  • medicīniskā izziņa (izsniedz ģimenes ārsts 3 Ls – 10 Ls);
  • pirmās palīdzības kursu beigšanas apliecība (20 Ls – 25 Ls)

CSDD eksāmenu izmaksas

  • a kategorijas teorijas eksāmens – 8,88 Ls;
  • braukšanas eksāmens – 21,05 Ls (ja eksāmenu kārto ar autoskolas vai instruktora motociklu) vai 32,59 Ls (ja eksāmenu kārto ar CSDD motociklu).

Kopumā ir skaidri redzams, ka vislielākās izmaksas potenciāli veido a) maksa par brauksānas apmācību, b) maksa par CSDD eksāmena kārtošanu (izmaksas palielinās, ja eksāmens jākārto atkārtoti). Tu vari samazināt šīs izmaksas, ja vari mācīties braukt ar sava drauga vai radinieka motociklu un pirms apmācības sākuma kārtīgi apgūsti ceļu satiksmes noteikumus un citus teorijas jautājumus. Šādā veidā braukšanas laikā varēsi koncentrēties tikai uz praktisko apmācību, nevis domāt par gājējiem vai kā izbraukt pareizi krustojumu.

Komentēt